» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

کلیک کنید وبه کانال اخبار اسپیران بپویندید

لوگوی وب ما  دهستان اسپیران سفیدان جدید

تبریز ویکی لینکلر


در ایران بنگاه های املاک و مستغلات مجازند در قبال خدماتی که منجر به عقد قرارداد می شود از طرفین قرارداد مبلغی را به عنوان حق کمیسیون دریافت کنند . از دیرباز دریافت و پرداخت این مبلغ از سوی طرفین معامله معمول و مرسوم بوده است . هر خریداری خود را موظف می داند در قبال خدماتی که به او در معرفی سوژه ها از سوی مشاوراملاک ارائه شده است مبلغی را به عنوان حق الزحمه یا حق کمیسیون پرداخت کند . از سوی دیگر فروشنده نیز متعهد است تا در قبال فروش ملکش به بنگاه مسکن هزینه ای را بپردازد .
حق کمیسیون بنگاه های مسکن یکی از مسایل بحث بر انگیز در بازار خرید و فروش مسکن است . از یک سو طرفین معامله تصور می کنند که هزینه اضافه ای بر آنها تحمیل شده است از این رو همواره سعی می کنند تا با شیو ه های مختلف از پرداختن حق کمیسیون سرباز زنند از سوی دیگر مشاور املاک حق کمیسیون را حق طبیعی خود می داند و طبعا اصرار به پرداخت به موقع آن دارد .
همان طور که می دانیم حق کمیسیون کاملا مشخص است و محاسبه آن یک فرمول ساده دارد که برای تمامی معاملات اجرا می‌شود و رعایت نکردن این فرمول از سوی بنگاه های املاک تخلف محسوب می شود.

نرخ خدمات کارمزد دریافتی واحد های صنفی مشاوران املاک تبریز مصوب جلسه مورخ 1390/11/9 کمسیون هیات عالی نظارت

الف: تعرفه خرید و فروش

  • تا سقف 20 میلیون تومان 0.75% از هر طرف معامله (برای هر یک میلیون تومان 7500 تومان)
  • مازاد بر 20 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان 0.5% از هر طرف معامله (برای هر یک میلیون تومان 5000 تومان)
  • مازاد بر 100 میلیون تومان تا 300 میلیون تومان 0.3% از هر طرف معامله (برای هر یک میلیون تومان3000 تومان)
  • مازاد بر 300 میلیون تومان تا 500 میلیون تومان 0.2% ازهر طرف معامله (برای هر یک میلیون تومان 2000 تومان)
  • مازاد بر 500 میلیون تومان 0.1% از هر طرف معامله (برای هر یک میلیون تومان1000 تومان)

ب: تعرفه خدمات رهن

تعرفه خدمات رهن نسبت به كل مبلغ رهن 1% ازهر طرف معامله تعیین شده است

ج: تعرفه خدمات اجاره

تعرفه خدمات اجاره یك سوم اجاره ماه اول از هر طرف معامله تعیین شده است اما دو نکته قابل یادآوری است :
نکته اول : طرفین معامله باید بدانند در قبال خدماتی که مشاور املاک به آنها داده باید هزینه ای پرداخت کنند . در دنیای امروز بسیاری از شرکت های بزرگ اطلاعات را می فروشند . بنابراین طبیعی است که مشاور در قبال فروش اطلاعات و ارائه خدمات باید هزینه ای دریافت کند و این مساله کاملا مرسوم و معمول است . برخی از خریداران و فروشندگان پس از عقد قرارداد حاضر نیستند تا پولی پرداخت کنند و یا اصل حق کمیسیون را بدهند و همواره بر سر این مساله در بنگاه ها چانه زنی است . برای این که فرهنگ استفاده از خدمات به شکل حرفه ای تعریف و تبیین نشده است و مشتری یا فروشنده فکر می کند که ساده ترین کار جهان بنگاه داری است و طبعا حاضر نیست در قبال یک ساعت یا یک روز مشاوره ، هزینه ای پرداخت کند . علت اصلی رویکرد نامناسب مردم به پرداخت حق کمیسیون به نکته دوم بر می گردد که ناشی از عدم اعتماد میان مشاور املاک و طرفین قرارداد است .
نکته دوم : بنگاه املاک موظف است طبق مصوبه اتحادیه ‌مشاوران هزینه مشاوره را براساس ارزش ملک فروخته‌شده محاسبه و از طرفین معامله دریافت کنند، اما به دلیل این که برخی از بنگاه ها این اصل را رعایت نمی کنند و برای خدمات خود ارزش بیشتری قائل می شوند ناگزیر این اختلاف باعث بی اعتمادی می شود . مشاور املاک باید طبق مصوبه اتحادیه عمل کند و از این طریق اعتماد طرفین را جلب کند . اما در برخی مواقع مشاور معتقد است که فرضا من ملک شما را بالاتر از قیمت منطقه فروختم و یا این ملک را پایین تر از قیمت منطقه برای شما خریدم . برای همین باید برای خدمات مشاوره ای هزینه بیشتری پرداخت شود . در صورتی که مشاور املاک باید بداند که او حق کمیسیون را بر اساس همین خدماتی که ارائه کرده و منجر به قرارداد شده است دریافت می کند و هزینه بیشتر به گونه ای بار اضافه بر دوش خریدار یا فروشنده است .
یکی از اصول حرفه ای فروشندگی ایجاد رضایت است . بسیاری از مشاوران املاک با این تصور که خریدار یا فروشنده تنها یک بار مشتری اوست و امکان خرید و یا فروش بسیار اندک است به مشتری مداری اهمیتی نمی دهد و برای همین به راحتی نرخ های جدیدی با توافق یا بی توافق برای خود وضع می کند . این مساله باعث کمرنگ شدن اعتماد مشتری با بنگاه های مسکن است . چه بسا برخی از معامله ها صرفا به خاطر حق کمیسیون منجر به عقد قرارداد نشود . بنابراین شاید بهتر باشد مشاور املاک برای جلب اعتماد مشتری و ایجاد رابطه پایدار برای روزها و ماه ها و حتی سال های آینده به گونه ای رفتار کند که مشتری با رضایت کامل از بنگاه خارج شود .
بی ترید هر نوع مرافعه و جر و بحث در باره حق کمیسیون در وهله اول به زیان بنگاه مسکن خواهد بود و مشتری بار دیگر به خاطر بی اعتمادی و عدم رضایت حاضرنیست خودش به آنجا مراجعه کند و به دیگران نیز سفارش می کند که فلان بنگاه مطالبه وجه بیش از حق وحقوق مصوب اتحادیه می کند .
حق کمیسیون حق عرفی و قانونی و صنفی است و همه طرفین قرارداد ملزم هستند بلافاصله پس از امضای عقد قرارداد به صورت نقد پرداخت کنند و مشاوران نیز با درایت و هوشمندی به گونه ای رفتار کنند که مشتری احساس گرو کشی نکند.


:: مرتبط با: راه کارهای معاملات ,
:: برچسب‌ها: آنچه باید ازحق کمیسیون صنف مشاوران املاک بدانیم ,
ن : محمدتقی قربانی
ت : دوشنبه 11 مرداد 1395
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لوگوی وب ما

مشاور املاک قربانی اسپیران

فرم ثبت ملک ودرخواست زمین

تماس با ما


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جستجوگر گوگل
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic